Найкращий зернозбиральний комбайн

ЯКИЙ ЗЕРНОЗБИРАЛЬНИЙ КОМБАЙН НАЙКРАЩИЙ

У визначенні який зернозбиральний комбайн найкращий є важливим, що брати за основу: його оснащеність і середню потужність або різнобічну універсальність і дуже сильну міць.


Порівняльна оцінка зернозбиральних комбайнів на прикладі двох з них

Напевно, досить об'єктивним буде порівняння двох комбайнів різних моделей, але одного виробника, тому що в такому разі більш показовими є результати однієї конструкторської команди, покликаної вирішити кілька відмінних завдань. Зваживши на те, що обидва агрегати працюють на збиранні кукурудзи на зерно, тобто знаходяться в однакових виробничих умовах, експерти вирішили оцінити, порівнявши показники комбайнів моделей Lexion 770 і Tucano 580, обидві машини виготовлені на фірмі Claas. В результаті було з'ясовано їх пропускні здібності, враховано рівні втрат, зіставлено експлуатаційно-технологічні трудовитрати та обсяги витрачання паливних матеріалів. Чому кукурудза? Тому що її збирання становить приблизно половину від загального врожаю зернових на рік. А також тому, що висока врожайність цієї культури найяскравіше демонструє можливості комбайнів при її збиранні.

І саме завдяки такій важливості кукурудзи у загальному валі практично будь-якого фермерського господарства при виборі нової одиниці фактор готовності агрегату ефективно прибирати цю культуру є визначальним. Критеріями переваги у разі виступають: система обмолоту, вузол сепарації – насамперед, а й інші частини комбайна можуть підштовхнути потенційного покупця до ухвалення рішення. А різноманітність моделей – навпаки зробити процес вибору складно здійсненним.


Довгий час існував стереотип, що для зернових (пшениці, ячменю та ін.) краще комбайни з тангенціальним барабаном у системі обмолоту. а для кукурудзи – із роторами. Зрештою компанія Claas прислухалася до помилок аграріїв і створила «гібридні» машини, об'єднавши обидві технології обмолоту, і досягла високої ефективності з усім переліком культур. Іншими словами, претендент на звання «кращий» має бути не з тангенціальним барабаном чи з ротором. а з високою ефективністю.

Наступним стереотипом у поданні практиків було судження, що хороший агрегат означає потужний. Тепер розуміння важливості максимального використання кожної кінської сили, а не їхнє потенційне розміщення під капотом. Це стосується звичайно потужності двигуна. але не тільки. Важливими є складність конструкцій молотильної та сепаруючої систем, розміри охоплення жниварки, достатність оснащення агрегату електронікою в системах контролю за технологічними процесами. Всі ці критерії беруться до уваги з урахуванням структури сівозміни. розмірами полів та інших особливостей даного господарства.

Саме тому для порівняльної оцінки було взято комбайни з різною потужністю, тому що збирання зерна – це не бокс чи боротьба, де важливі рівні маси тіла. В результаті було отримано універсальну економічну оцінку комбайнів.

Учасники змагання – Tucano 580

З одного боку - зернозбиральний комбайн гібридного типу моделі Claas Lexion 770. Оснащений жниваркою в 8-рядах марки Geringhoff Rota Disc.

З протилежного боку – також зернозбиральний комбайн гібридного типу моделі Claas Tucano 580. У нього теж 8 рядна жниварка марки Corio 870C.

Спочатку про друге.

При цьому перший учасник відноситься до потужніших комбайнів, а другий – до середняків. Відповідно, другий, Tucano 580, має більший попит серед середніх агрофірм, оскільки більше відповідає їхнім побажанням. Хоча назвати його немічний також не можна - двигун - 378 к.с., а бункер для зерна вміщує до 10 тисяч літрів. Технологічно компанія Claas спочатку "налаштовує" свою техніку на максимальну віддачу в роботі і робить це за допомогою ексклюзивної системи APS - для прискорення процесу обмолоту приблизно в 20 разів, але без допуску навантаження в роботі молотилки. Але завдання системи у цьому. Вона забезпечує автоматичне регулювання гідравлікою положення підбарабань у молотильному блоці, що оберігає від перевантажень та простоїв. Вирішення такої проблеми лежить у відхиленні підбарабання та збільшення зазору. Тут, у цьому комбайні, передбачено синхронізацію обертів прискорювального, молотильного та відбійного барабанів, що помітно знижує втрати зерна, що виникають через його пошкодження. У відділі сепарації також є цікаві новації: додатковою декою збільшено площу сепарації, а нижніх решет змінена конфігурація, що підвищує інтенсивність роботи. Крім того, змінена амплітуда коливань (у горизонтальній та вертикальній площинах) вирішує і тільки це збільшило пропускну спроможність очищення на 15%.

Варіатор приводу ротора також збільшує ефективність і додає точності налаштування.

Учасники змагання – Lexion 770 і власне змагання

Перший із двох учасник змагання має набагато потужніший двигун у 524 к.с. і більшим бункером в 11 з половиною тисяч літрів. Ця модель аналогічно Tucano 580 оснащена електронними системами контролю за процесами та режимами роботи комбайна. Його гібридна система обмолочування і сепарування (APS+Roto Plus) хоча і має таку ж назву, але дещо відрізняється від систем у другому розглянутому агрегаті. Якщо в APS входять барабан-прискорювач, молотильний барабан і відбійний бітер - тут аналогія, то Roto Plus є двороторною системою для сепарування зернового вороху.

Познайомились, вимпелами обмінялися, а тепер у боротьбу!

Умови, в яких проводилися виміри, загалом були добрими: вологість зерна становила 23-26%, урожайність у місці проведення змагання зазвичай становить 124-163 центнери з гектара, така кількість зерна для збирання могла забезпечити учасникам напружений режим роботи та дозволити визначити їх справжні можливості, побачити втрати, що допускаються ними, при інтенсивній праці.

Ось які підсумки було продемонстровано:

Марка комбайна

Lexion 770

Tucano 580

Країнв (виробництва)

ФРН

ФРН

Рік випуску

2014

2016

Напрацювання (мото/година)

2000

30

Максимальна потужність кВт (к.с.)

385(524)

278(378)

Тип вентилятора системы очищення

Турбіна 8х

Турбіна 6х

Система обмолоту

Гібридна

Гібридна

Діаметр молотильн. барабану, мм

600

450

Довжина молотильного барабану, мм

1700

1580

Сепаратор грубого вороху, тип

Роторный

Роторный

Діаметр ротора сепаратора, мм

445 (2 шт.)

570 (1 шт.)

Довжина ротора сепаратора, мм

4200 (2 шт.)

4200 (1 шт.)

Площа решіт системи очищення

6,2 м2

5,65 м2

Об'єм бункеру для зерна, м3

11,5

10,0

Проектна продуктивність вивантаження зерна, л/с

130

105

Оскільки зернозбиральний комбайн марки Claas Lexion за добу намолочує по 600-800 т кукурудзи, він наповнює свій бункер 80 разів і, відповідно. час, витрачений на розвантаження зерна, займає значну частину роботи на добу. При швидкості вивантаження 4-5 хв. вона займе від 4-х до 6-ї години залежно від зібраного врожаю. Тому цей параметр - швидкість вивантаження - дуже важливо. У ході змагання було встановлено, що комбайн моделі Tucano 580 при меншій потужності і нижчій вартості поступається іншому учаснику у швидкості вивантаження лише на 10%, але обидва агрегати мають все ж таки високі швидкісні показники.

Визначення найкращої швидкості збирання

Наступним змагальним туром була перевірка швидкості збирання врожаю з урахуванням втрат за молотилкою та жниваркою.

Ось що показали виміри технічних характеристик жниварок:

Найменування показника

Фірма- виробник жниварок

Geringhoff

CLAAS

Марка жниварки

Geringhoff Rota Disc

Corio 870 C

Марка комбайна

Lexion 770

Tucano 580

Кількість рядів, шт.

8

8

Ширина охоплення, м

5,6

5,6

Тип жниварки

Самопливний

Самопливний

Ширина междурядий, см

70

70

Привід жниварки, тип

Механічний, двосторонній

Механічний, двосторонній

Система дроблення та розкидання стеблової маси по полю

Rota Disc – вальці для дроблення стебел кукурудзи

Горизонтальна ножова система дроблення (два ножі-молотки на вертикальній осі)

Для визначення показників кожна жниварка на комбайні пропрацювала в 4-х режимах швидкості (4. 6, 8 і більше 8 км/год). У результаті було встановлено, що оптимальними швидкостями (втрати не більше 0,5%) були всі випробувані. але за мінімальної в 4 км/год втрати становили лише 0,1% - воістину – «тише їдеш – далі будеш». А при найбільшій із запропонованих швидкостей (понад 8 км/год) показник втрат досягав допустимого максимуму. Хоча, якщо розглядати окремо обох учасників, тоді результати все-таки відрізняються: у Lexion 770 і при швидкості 11.2 км/год втрат всього 0,35%, тоді як у Tucano 580 вже при швидкості 9,3 км/год втрати досягли 0 42%.

Звичайно у обох жниварок характеристики дуже хороші, адже вони одні з кращих, але різниця в втрати при врожайності з Га і при кількості оброблюваних гектар за добу нескладно порахувати наскільки врожай, зібраний Lexion-ом буде більше врожаю Tucano і за який час - + 1, 9 км/год дадуть різницю у часі.

Втрати зерна за комбайном (за молотилкою) могли становити не більше 1,5%, щоб разом із втратами після жниварки не перевищувати 2-х відсотків.

Тут ситуація аналогічна тій, що була із втратами після жниварки. При малій швидкості в 5 км/год у Lexion-a 0,18%, у Tucano - 0,25%. Але на більшій швидкості руху двороторна сепарація помітно зменшила втрати першого учасника і за 11,2 км/год та 9,3 км/год відповідно вони відрізнялися на 0,3% на користь Lexion-a при виконанні нормативу з втрат.

Підсумовуючи, можна підрахувати, що Lexion збирав кукурудзи на 0.35% більше. ніж Tucano та це швидше.

Експертами було встановлено.що різниця у швидкості проходження полем залежала передусім від різниці в потужностях двигунів. Тому що рухаючись швидше, комбайни також швидше переповнювали свої молотильно-сепаруючі системи. але вже за цих швидкостях. з якими вони брали участь у змаганні, їх двигуни працювали на максимальному рівні, близькому до 100%, коли за втратами ще був запас (0,47% і 0,12%). Або інакше кажучи, їх мотори просто не дадуть їм допустити наднормативні втрати.

Однак залишався ще один дуже важливий показник – швидкість вивантаження зерна з бункера і ось що показали результати оцінки темпів розвантаження:

Модель комбайна

Значення показника

Зафіксований намолот зерна, т

Зафіксований час на розвантаження зерна, хв.

Продуктивність шнека, що вивантажує, кг/с

Lexion 770

4,72

1,65

48,7

Tucano 580

5,94

2,17

45,7

Як бачимо, і тут перевага за комбайном Lexion 770.

Оцінка експлуатаційних якостей комбайнів загалом

Для об'єктивності цієї оцінки було створено умови до роботи випробуваних комбайнів протягом 1,5 годин на полі, де довжина гону становить приблизно 376 м. Робилися контрольні виміри кількості палива на початок роботи і після неї. У процесі роботи робилися виміри по відсотковому вмісту зернової маси у загальній масі матеріалу та відсоток підроблених зерен від загальної маси зерна. За першим показником цих двох у бункері комбайна Tucano 580 на різних швидкостях було або однаково (на мінімальній швидкості), або на 0,14; 0.25 та на 0,11 відсотка більше зерна, а не підробленого зерна на всіх швидкостях на 0,05%, 0,09% та на 0,3% більше. При цьому Tucano 580 мав продуктивність 3,2 га/год, а Lexion 770 - 3,3 га/год, а витрата палива однакова для обох машин.

Підсумовуючи, можна відзначити, що незважаючи на різні «вагові» категорії комбайн із середніми потужними даними (модель Tucano 580) лише ненабагато відставав від потужнішого і, відповідно, дорожчого «колеги». А це означає, що з економічної позиції точний вибір найкращого зернозбирального комбайна залежить не лише від його потужності.

Зразковий перелік кращих зернозбиральних комбайнів або їхній рейтинг


Хороших комбайнів, здатних виконати об'ємну роботу в короткий термін і в непростих умовах поля, є багато. Але є серед і дещо найкращі з особливими перевагами. Ось найяскравіші представники цього рейтингу:

По-перше, це John Deere S690. Це найбільша модель цієї компанії, в ньому однороторна система обмолоту, двигун Powertech, при 13,9 л об'єму має 625 к.с. потужності, що достатньо для роботи 12,2 м жниварки. Бункер вміщує 14,1 тисячі літрів, вивантаження з якого проводиться зі швидкістю 135 л/с.


Наступний найкращий – це Case IH9240 Axial. Це дуже давня серія. але тому ще справі. що вдале рішення було досягнуто. Машина також однороторна з двигуном FPT Cursor 16 на 634 к.с. З особливостей – доладний бункер об'ємом 14,4 тисячі літрів. Вивантажується із швидкістю 159 л/с. Комплектується жниваркою в 12,5м.


Є тут ще один CLAAS, модель Lexion 780. На відміну від представленого свого побратима це потужніший комбайн. Подібно до джондирівського цей Lexion також найбільший у лінійці комбайнів цієї компанії. Це двороторна машина з двигуном OM 473 LA від Mercedes в 625 к.с. Бункер комбайна може вмістити 13,5 тисяч л. Як і в 770-му є система APS і завдяки їй пропускну здатність обмолоту збільшено на 20%. В управлінні вузлів та контролем займається система Cemos Automatic.


Слідом за німцем йде голландець. Модель New Holland CR1090. Вважається одним із найкращих комбайнів у світі. Його 15,9 літровий двигун марки FPT Industrial Cursor потужністю 653 л. Також задіяна двороторна система обмолоту. Бункер вміщує 14,5 тисяч л. Комбайн зафіксований у Книзі рекордів Гіннесса – за 8 годин роботи намолотив 797 т пшениці. А в середньому його продуктивність тримається на показнику - 90 т на годину, при втраті 1%.


У списку найкращих можуть бути кілька моделей одного бренду, адже справа не в назві компанії. а як її вироби. Наступний учасник почесного списку – комбайн Claas Lexion 8900. Також з розряду найпотужніших. Ось його відмінні риси:

двигун MAN D42 у 780 к.с.

бункер 18000 л

ширина барабана 1700 мм

ширина жниварки 13,8 м

система первинного обмолу APS Sunflower

налаштування потужності зі сканером та адаптацією до навантажень


А за німцем знову голландець. Модель New Holland TC530. Його ексклюзивність в універсальності та багатофункціональності. Він здатний прибрати будь-які культури. Крім того, агрегат економічний, простий в обслуговуванні та екологічний. Його двигун на 5,9 л, 138 л.с., а бункер на 3500 л. Є комп'ютерне обладнання.


Але не лише німці з голландцями ходять парами. американці також можуть. Модель John Deere S700. Це технологічно перевірена надійна модель, котру корисно вдосконалили електронікою. Так, система Harvest Smart регулює швидкість роботи комбайна в автоматичному режимі. А система Active Field допомагає визначати карту врожайності та чітко встановлювати вже зібраний урожай.