Яка дискова борона краща

Боронування ґрунту застосовують як відомо для розпушення її верхнього шару, а також для вирівнювання поверхні поля. Ці процедури зазвичай виконують перед посівними роботами або після орання. Усього існує три види борін: дискові , зубчасті та ланцюгові . Кожен із видів призначений для різних способів обробітку ґрунту.

Ланцюгові борони використовують в основному тільки для руйнування грудок землі після її орання. Для легкого ґрунту підійдуть зубчасті борони . А для більш важкого ґрунту найкращими будуть дискові борони , які здатні обробляти ґрунт глибше. Також цей тип борін буде ефективніший при боронуванні після орання і для підготовки грядок рослин.

Для того, щоб визначити яка найкраща дискова борона потрібно вивчити особливості цього агрегату і тоді вирішити за якими характеристиками обрана вами борона буде кращою для вас.

Принцип дії дискової борони полягає у наступному – кожен диск , встановлений осі, розміщеної всередині рами борони, може складатися з кількох тонких дисків (пластин). Цей комплекс інструментів зазвичай приєднується до трактора-тягача у вигляді причепа. Самі диски під час руху трактора з бороною обертаються навколо своєї осі. Рух їм надається системою відбору потужності трактора , а їх обертання може залежати від швидкості руху трактора.

Які критерії для кращої дискової борони є важливими. а які ні

Щоб обрана вами дискова борона справді була найкращою і не лише під час покупки. а й протягом усього періоду її експлуатації важливо дотриматися деяких правил. Йдеться тут про можливі помилково зроблені вибори моделей, неправильну експлуатацію та неправильне налаштування дискових борін.

Як і при виборі будь-якого механізму, першочерговим завданням є визначення цілей використання даного агрегату. Зазвичай дискові борони застосовують для досягнення однієї з трьох цілей:

  • для неглибокої обробки та лущення залишків зернових та при передпосівній обробці шару товщиною 6 см;
  • для середньо глибокої обробки з перемішуванням, подрібненням та підрізанням рослинної маси (при середньому засміченні ґрунту) на глибині 7-15 см;
  • для глибокого дискування з перемішуванням, подрібненням та підрізанням рослинної маси (при великому засміченні ґрунту) на глибині 7-20 см.

Природно, що кожного варіанту застосовують дискову борону з відповідними діаметрами дисків, потрібними формами, типами кріплень і оптимальним розташуванням осі борони.

Так моделі легких дискових борін або лущильників мають малу масу, невеликого діаметру диски і їх глибина до 7 см. Моделі середніх (їх ще називають короткими або дискаторами ) оснащені дисками середніх розмірів і їх глибина до 12 см. дискові плуги заглиблюються на 12-16 см, їх диски, відповідно, мають великі діаметри.

Тому для виконання лущення стерні після зернових немає потреби застосовувати важкі агрегати, коли впорається легка модель. Однак, якщо поле засмічене залишками великостеблових рослин (кукурудза. соняшник), тоді, здавалося б, логічним було використовувати важку борону, але й тут загвоздка – часто в цей період року бувають дощі і тоді важка модель або завантажиться, або заб'ється рослинами. Вихід із ситуації у дворазовому проході легкої моделі – витрат часу та палива можливо стане більше . але результат відповідатиме рівню якості.

Багато фахівців вважають найуніверсальнішими дисковими боронами, придатними як восени при обробці пожнивних залишків, так і навесні при передпосівному боронуванні – це короткі дворядні дискові борони . Хоча деякі з них схиляються до того, що у весняний період більш ефективні культиватори . ніж борони. Борони корисні восени при проході після комбайна. Бо, на їхню думку, борона «хороша» насамперед для перетворення шляхом подрібнення пожнивних залишків на органічне добриво навесні. а не для вирівнювання поля для сівби. І тут істина десь посередині – адже якщо навесні поле дещо заросло, тоді борона і подрібнить, і вирівняє.

Але так вважають не усі експерти. Частина їх упевнена, що справа не в дискових боронах у принципі. а в їхній принциповій технологічній схемі – для вирівнювання поля, однаково ущільненого верхнього шару ефективними будуть диски, що вирівнюють у боронах. А для подрібнення бур'янів та недопущення їх сходів у подальшому оптимальними стануть дворядні дискові борони з обов'язковими котками. І тільки при підготовці поля під буряк (оскільки для цієї культури необхідний особливий підхід) з поставленим завданням впорається багаторядний культиватор з ковзанками .

А ось для озимих та ярих зернових дискові борони однаково продуктивні при використанні їх у передпосівний період та восени. Тим більше . що в сучасних моделях відомих брендів встановлені інтегровані диски на боронах, що дозволяють не лише готувати ґрунт, а й виробляти сівбу культур одночасно.

Як було зазначено вище, для повноцінного виконання роботи дисковими боронами у весняний передпосівний період потрібно не просто придбати борону з катком , а з правильним катком для прикочування. Тому що правильно підібраний каток створить деяке зворотне ущільнення ґрунту , що сприятиме вирівнюванню, наданню необхідної структури ґрунту та прикриттю вологи від висихання.

Для цього періоду робіт і відповідних цілей може виявитися максимально корисною ковзанка тандемного типу (суміщення трубчастої та ребристо-пластинчастої поверхонь). Можливо, такі інструменти виявляться найбільш ефективними, особливо при застосуванні їх на чорноземному грунті. Не менш продуктивними можуть виявитися і ковзанки з гуми або сегментно-конусної форми . так як жирніший грунт чорнозему менше прилипає до таких ковзанок і не забиває їх. Але ці види ковзанок не підійдуть для сухого ґрунту.

Слід також пам'ятати, що на легких ґрунтах використання ковзанок не рекомендується, через них ґрунт може надмірно ущільнитися.

Налаштування борони та кращий підбір розмірів та форм інструментів

При налаштуванні борони основним показником є забезпечення суцільної обробки на необхідну глибину висіву. Ідеальною вважається глибина загортання насіння мінус 1 см, тоді безпосереднє місце закладання насіння буде незайманим і максимально готовим для сприяння проростанню культури. Для досягнення такого результату діаметр дисків повинен відповідати потрібній глибині обробки, а борона – налаштована належним чином. Помилковим стане налаштування дворядної дискової борони на різну глибину занурення у ґрунт – нижче розташування переднього ряду призведе до його набагато швидшого зносу, а під час обробки ґрунту борону постійно вестиме убік.

Тому рекомендовано робити навпаки – передній ряд розташовувати вище заднього – це зрівняє опір ґрунту для обох рядів . однак, різниця поглиблення встановлюється індивідуально для конкретного випадку.

У дисків малого діаметра велика кутова швидкість, отже вони нарізатимуть стерню швидше і дрібніше. Це допоможе також бороні краще впоратися із залишками кукурудзи. незважаючи на товщину її стебел. На вологих і сильно засмічених пожнивними залишками полях важливим буде діаметр діаметра . але і його відстань від рами . При більшому зазорі борона не забиватиметься ні рослинністю, ні ґрунтом. І за більшої відстані між рядами дисків буде якісніше вирівнювання поля.

У той же час, для господарств, що вирощують зернові, овочеві та низькостебельні технічні культури із середніми врожаями, кращою стане борона із середніми дисками.

Залежно від типу ґрунту у господарстві необхідно підбирати диски з відповідною формою вирізу. Якщо у диска виріз має велику форму (у вигляді великої ромашки), тоді він інтенсивніше виконуватиме перемішування ґрунту та подрібнення залишків , легко занурюючись на глибину, проте при цьому можуть утворюватися великі грудки у ґрунті. Тобто диски з подібними вирізами підійдуть для обробки дерну при початковому боронуванні, коли ґрунт треба просто розбити. Для завершення обробки перед посівом підійдуть дискові борони з дрібними вирізами на дисках, для подрібнення не тільки залишків рослин . а й структури грунту. По щільному грунті найкращими будуть гладкі диски (без вирізів), але, якщо вона (ґрунт) легка і волога, тоді дрібні вирізи все-таки потрібні – гладкі диски просто прослизатимуть по поверхні.

Про шкоду змішувань та погані властивості гуми

Іноді фермери купують комбіновані агрегати , наприклад, дискову борону з лапами для культивації. При цьому помилково припускати . що таке поєднання «два в одному» дозволить покращити результат. Проблема в тому, що у дискової борони та культиватора з лапами не збігаються швидкості обробітку ґрунту. Диски оптимально підрізають і перемішують ґрунт на швидкості 12-16 км/год, а культиватору для ефективного перемішування ґрунту потрібно не більше 11-12 км/год. І в результаті: якість обробки залишає бажати кращого, допущено перевитрату палива та наднормативне зношування робочих органів, для яких така швидкість занадто висока. А ще один істотний недолік такої борони/культиватора у його надто високій ціні за комбінування.

Часто в місцях кріплення стійок дисків до рами борони застосовуються гумові демпфери для амортизації . Але у гуми є недолік - вона висихає і втрачає пружність, що викликає регулярну потребу замінювати ці гумові вироби і в цьому випадку доведеться регулярно регулювати і центрувати розташування переднього ряду щодо заднього ряду. І без правильного регулювання досягти якісного боронування практично неможливо. А вихід у боронах із жорстким кріпленням стійок дисків із застосуванням пружинної амортизації . що позбавить необхідності робити часті заміни демпферів і центрувати «на око» диски. Такий же підхід буде справедливим і при виборі борони з підшипниковими вузлами дисків і котків, що не обслуговуються. Пояснення дуже просте - на бороні шириною 8 м цих вузлів 50 або більше, і їх сервіс займатиме чимало часу.

Рейтинг дискових борін та порада під кінець

Серед найбільш кращих за переліченими вище показників знаходяться дискові борони наступних компаній- виробників : Lemken , Kuhn , Horsch , Amazone , Pöttinger і Kverneland . Список міг би включати більше виробників, але для орієнтування при виборі легше вибрати найкращу дискову борону з невеликої кількості претендентів на це звання.

Порада наостанок, навіть найкраща з найкращих борін з часом вимагатиме заміни своїх деталей і тоді, щоб не зіпсувати цю найкращу, замінивши на ній її деталі, але дешевші, а головне не оригінальні, звертайтеся з питань технічного обслуговування та запасних частин до перевіреному часом постачальнику, який максимально швидко поставить вам справжні запчастини, вузли та ін. Компанія, що забезпечує своїх клієнтів лише справжнім товаром, називається « Грозбер Україна»

Термінове
постачання
з Європи за 3-7 днів
Гарантія
якості
найкраща якість на ринку
Працюємо
щодня
без вихідних
Сервісна
служба
щодня 24/7